duygucan
Duygu kim?

Yirmidört Nisan Bindokuzyüzsekseniki’de Ankara’da doğdum. Annem, “sen baharı müjdeledin” dedi bana. O yüzden her bahar kalbimde bakidir bir “aşk” hissi…

    Kendimi yazarken fark ettiğim zamanlar ortaokul yıllarıydı. Bir arkadaşıma ‘iyi ki doğdun’ demek için bir sayfa mektup yazıyordum. Eve döndüğüm her gün, günlüğüm ile söyleşiyor, çoğu zamanımı defter ve kalemle tüketiyordum. Sonra aşkımı da mektuplarla anlatmak aşaması ile büyüdü yazma maceram. Tam yetkinliğimi kazandım ve uzuun uzuun cümleler kurarken; ‘kısa mesaj’lar peydahlandı. Artık herkes zaten kısa olan kelimelerin içindeki harf sayısında da tasarrufa gidiyordu. Sonra inadına yazdım, yazdım, yazdım…
    Lise yıllarında Fen bölümünde okumama ve ailemin benden bir matematikçi olmamı beklemesine rağmen, bile-isteye tercih ettiğim Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü kazandım. 4 yıl ayaklarımı bastığım üniversite toprakları, içimdeki edebi yönelimi daha da anlamlı kıldı. Dünya’da büyük ilgi ve gereklilik ile karşılanan ‘Felsefe’nin ülkemizde değersiz ve paraya dönüştürülebilen bir bölüm olmadığını bilerek, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni de bitirdim. Şu sıralar özel bir şirkette çalışmaktayım. Ellerimi ve ilham dolu zihnimi durduramadığım için yazmaya da devam etmekteyim. Hazırlık aşamasında olan bir kitabım ile yazın hayatına ebedi eserimi de bırakmayı arzu ediyorum.
    Hayatımdaki en önemli ‘insan’ olan kızım Öykü’ye tüm sözcüklerimi, tüm emeğimi, ömrümde edindiğim tüm renkleri adıyorum. Onun varlık koşulunu en ‘iyi’ şekilde tamamlaması için her zaman yanında olmaya çalışıyorum. Güzel kızıma ve canım aileme şükranlarımı sunuyorum.
    Bir zaman önce sonsuza uğurladığım sevgili eşim Diren Can’ı, yaşadığım onca acı ve sıkıntıyı dönüştürebildiğim edebi eserlerle ve şu ahir zamana harika bir evlat sunarak selamlamak istiyorum.
    Ve son olarak, beni bu siteyi açmaya teşvik eden, bu yolda değerli bilgisi ile bana yardım eden, bu güzel siteyi tasarlayan, hazırlayan ve bana her aşamasında destek veren sevgili arkadaşım Serkan Aybek’e çok teşekkür ediyorum.

Yorumlar (13)

 1. Hasan Göksu 24 Ekim 2013, 14:32

  Merhabalar Duygu Hn.

  İnsanın içini ısıtan yazılarınızın, bir kitabla taçlandırdığınızda bunun devamının geleceği ve sizin de aranan bir yazar olacağınızı canı gönülden inanıyorum. Lütfen bu yeteneğinizi bir an önce uygulamaya koymanız dileğimdir.. Sevgi ve saygılarımla..

  • Duygu Can

   Merhaba Hasan Bey, yorumunuza ve güzel düşüncenize çok sevindim. İnşallah benim de dileğim ve amacım o yöndedir. Sizlere de yazılarımı erkenden sevdiğiniz için çok teşekkür ederim. Zaman buldukça uğramanızı isterim. Saygılarımla,

 2. Bu genç yaşında yaşamla çok büyük bir sınav veriyorsun,yaşadığın ve yaşanılacak bir çok acı tatlı duyguyu satırlarında okuyanlara aktarabiliyor ve etkiliyebiliyorsun,yani bir çok insanın yaşadığı ama doğru aktaramadığı duyguları, hayallerini bir an önce gerçekleştir,unutma ki geçen her saniye yi tekrar yaşayamıyoruz, ve hayat gerçekten çok kısa başaracağına yürekten inananlardanım…

  • Duygu Can

   Murat, çok teşekkür ederim. Senin de okuman, benim acımı paylaşman, hislerime yaklaşman ne kadar güzel. Kimin ne zaman sınanacağı belli değil, yapmam gerekeni yapmaya çalışıyorum, inşallah Allah yardımını benden esirgemez. :( Sevgi ile güzellikler diliyorum.

 3. Abbas Ali Oğuz 19 Kasım 2013, 22:04

  Dünyaya gelişmizdeki ham ve evcilleşmemiş halimizi öğrenererek kaba ve yaban halimizi zamanla eritiriz.Bilgiyle önce iç barışımızı sağlayıp sonra da onu yaşamın zalim alanlarına taşırız.Gaybın sonsuzluğunda dönüp duran karadeliklerin yanıbaşında duracak aklın,kendine,kolayca karşıya geçişi için zihin odalarında kuracağı labaraturları yeteneğin emrine vermesiyle insan gerçek hayatın anlam ve önemini ancak kavramış olabilir.
  Çok okumak lâzım.Ve okuduğumuzdan daha çok düşünmeliyiz.Çünkü düşüncelerimiz okuduklarımızdan çok daha fazlasını üretecektir…Başarının güleryüzündeki sevinç,çömertliğiyle eşsiz baharların mutluluğunu sabırla bekleyenine ulaştıracktır mutlaka günü geldiğinde.
  Selam,sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalınız,Duygu hanım.

 4. ibrahim bölük başı 18 Şubat 2014, 19:22

  merhaba duygu hocam yazdıklarınızı okudukca kendimi tanıyorum benliğimi daha anlamlı buluyorum sizden çok güzel hayata dair şeyler öğrendim iyiki senin öğrencin olmuşum.ne mutlu bana sevgilerimle

  • Duygu Can

   İbrahim Bey, çok teşekkür ederim. Estağfurullah çok değerli övgüleriniz. Siz benim öğrencim oldunuz ama ben de sizden çok şey öğrendim. Varlığınız bana neşe ve huzur veriyor. Daima sağlıkta afiyette olmanızı isterim:) saygı ve sevgilerimle,

   • ibrahim bölükbaşı 24 Şubat 2014, 19:08

    Sevgili hocam çok teşekkür ederim.hocam çok naziksiniz mütavazi duruşunuzu her zamanki gibi yine zarif bir şekilde ifade etmişsiniz.iyiki varsınız iyiki sizi tanımışım ve sizin öğrenciniz olmuşum ve olmaktan’da büyük bir onur duyuyorum.bu güzel yazılarınızla aynaya bakmamıza neden oluyorsunuz.çok harika yazılarınızdan istifade ediyorum.yazılarınız sabırsızlıkla bekliyorum selam ve sevgilerimi sunuyorum.

 5. Merhaba Duygu hanım, bolgda yazınızı ararken buraya düştü yolum. Çok sevindim, yazmaya devam ediyor oluşunuza, bu birikim mutlaka okuruna ulaşmalı, siz mutlaka yüreğinizdeki kuyudan sulamalısınız Can çiçeklerinizi, kitabınızı elime aldığımda da çok mutlu olacağımdan eminim dilerim elinizle kaleminizin dostluğu sonsuz olsun,sevgilerimle dilerim ki hayatınızda her gününüz bir öncekinden güzel olsun.

  • Duygu Can

   Cemile Hanım, uzun süredir buradayım. Blogda sizlerle daha yakın ilişkide idim ve yazılarımın okunma oranı daha fazla idi. Ancak kendi sitemin olması, yavaş yavaş çoğalacak bir okuyucuya hitap etse de , beni çok mutlu ediyor. Zaten kitabım hazırlandığında ve inşallah pek çok kişiye ulaştığında da içim daha rahat edecek. Sizin beni bulmanıza çok sevindim, çok mutlu oldum. Tekrar konuşmak dileği ile, Sevgilerimle hep afiyette olmanızı dilerim. :)

Yorum Yapın