PEZZETİNO , bir bütünün öyküsü!

Duygu Can 9 Şubat 2016

PEZZETİNO

Yazan  / Çizen            : Leo Lionni

Çeviren                       : Kemal Atakay

 

Leo Lionni italyancada parçacık anlamına gelen küçük Pezzettino’nun hikayesini anlatırken çizimleri ile de sizi sayfalara kilitliyor. Bildiğimiz çocuk kitaplarının aksine ve bir ayı, bir dinazor, bir kaplumbağa, bir gülen çocuk çizmek yerine anlatmak istediklerini karışıklık içinde ve çok net anlaşılır bir biçimde size sunuyor. Her yönü ile etkileyici bu kitap, çocuk edebiyatının ‘büyüklere masallar’ rolunün de hakkını veriyor. J

Kendi varlık ve bütünlüğünü bulma yolunda küçük Pezzetino rastladığı kimsenin bir yerine dahil olamıyor. Koşan, Güçlü, Yüzen, Dağdaki ve uçan ile konuşup, onların bir parçası olmadığını anlayınca iyice umutsuzluğa kapılıyor. Sonunda mağarada yaşayan bir bilge yoluna ışık tutuyor.

Bilge’nin Pezzetino’yu çıkardığı yolculuk ona anlamsız gelse de bir sürü zorlu patikayı geçip yere düşüp bin parçaya bölünmesi ile kendinden çıkan daha minik parçaları fark ettiğinde anlam buluyor. Pezzetino, aslında kendi varlığının, biricikliğinin ve bütünlüğünün farkına varmasının sevinci ile ilk başta parçası olduğunu düşündüğü tüm diğer arkadaşları ile mutluluğunu paylaşıyor.

Aileye             : Küçük Prens’i üniversite sıralarında bir dönem boyunca incik mincik etmiştik. Her cümlenin altından ne çıkacak diye egzersiz yapa yapa zihnimizi genişlettik. Pezzetino’yu da o gözle okuduğumda üzerinde düşünüldükçe anlamı artan bir eser. Öykü’yle henüz 5-6 kez okuyabildik. Bir başucu kitabınız olacaksa bu kitap göğsün üzerinde taşınır. J

Kısa Mesaj     : Her birimiz göründüğümüz halimizle biricik, bütün ve özeliz. Hiçbirimiz başka bir canlının parçası değiliz. Kendi gücümüzü görebilmek ve buna inanabilmek için öncelikle biricik varlığımızın farkına varmamız gerekir.

Yorum Yapın