2

Sonuç Odaklı Yalnızlık!

Duygu Can 24 Mayıs 2016

Yeni model cv hazırlama tekniklerinde yazmazsan işe alınmayacağını sandığın bir özellik; ‘sonuç odaklıyım!’…

Düşündüm, taşındım ve birçok sonuç odaklı düşünen, eyleme geçen insanla karşılaştım. Tek hedefleri sonuca ulaşmak, sonucu görmek! Ancak sonuca giden yolların nasıl olacağı, hangi yollardan gidileceği, sonuca giderken geçirdiğin süre umurlarında değil! Bazı kimselerde de bu gidiş yolu çok barizce önemsiz. Sanırsın ki onların kulaklarında sürekli “saçlarını yol getir…” şarkısını söylüyor İbo. :) Sonuca ulaş da ne yaparsan yap. Sonucu bana ver de sen nolursan ol.

İnsan psikolojisi depolamaya, biriktirmeye ve zaman geçtikçe döküp saçmaya meyillidir. Kayıt, her an bilincin alt düzeylerinde yapılıyor ve hiç aksamıyor. Bugün ulaştığın sonuç seni başarılı kılabilir ancak bu başarı çok kısa ömürlüdür. Bir yaz şarkısı gibi tadına bakarsın sonra tükenip biter! Oysa sonuca ulaşmak için gidilen yolda verdiğin uğraş, senin uzun dönemde nasıl bir insan olduğunu, nasıl bir çalışan olduğunu, hangi erdemlere sahip olduğunu, değerlerinin neler olduğunu ortaya çıkarır. Bu husus benim için en önemlisidir!

Uzun süreli başarı ancak sonuç odaklı değil, süreç odaklı olduğunda mümkündür. Bugün keyifle karıncanın emeklerini yiyenler, her kış geldiğinde yeni karıncalar arayacak ve bu çark bir gün bir yerde tersine dönecek!

Business hayat insanlara sonuç odaklı yalnızlık vaadi ile geliyor gün geçtikçe. Sonucu getir, sen mühim değilsin şeklinde insan algısı şekilleniyor. Ne yazık ki havalı duran sözcüklerin içi hep boşaltılıyor, herkes önündeki başarı örneğine bakarak davranışlarını değiştiriyor. İşin bitmesi, sonucun en erken teslim edilmesi en büyük önemi taşıyor. Ama zemin kayıyor farkında değiller.  Üstüne inşaa edilenler acele ile, derme çatma yapılar ile büyüyor. Sonuç, o an başarı gibi görünse de, uzun dönemde esas başarısızlığın ortaya çıkıyor.

İnsan güveni de bir kez kaybolursa, kolay kolay yerine gelmiyor!

Bu sonuç odaklı yalnızlık projelerinde, hırslı, azimli, tuttuğunu koparan cins başarılar artık yüzeyde gezen yosunlar gibi hafif kalıyor! Bazıları ısrarla sonuca bakıyor! Ezilen çiçekleri, kırılan testileri, dökülen nimetleri hiçe sayarak! Ben hep yoldayım, yolda olmanın heyecanındayım! Sonuç odaklı değil, süreç odaklı olmanın yararlarının daha çok olduğunu düşünüyorum.

Etiketler: , , ,

Yorumlar (2)

  1. Yolda olmak iyidir. Halil Cibran mı demişti? “Yolları tavşanlara değil, kaplumbağalara sorun” diye. Tavşan sonuca hızlıca varır, zaten sonucu hızlıca ister her sistem. Kaplumbağalar demişken, salyangozlar daha yavaş sanırım onlardan. Salyangozlar demişken aklıma Febunacci geldi. Sanırım yaşam, içinde basit bir sistemle olmamızı istiyor. Bu kadar karmaşa ve hıza gerek yok diyor sanki.

    https://www.youtube.com/watch?v=Pp6D-xhJr4A

Yorum Yapın